5 zasad poczucia szczęścia cz. 2

Każdy wie, kiedy jest szczęśliwy. A kiedy jest smutny. Jednak co powoduje, że jesteśmy smutni? A co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi?

Poznaj 2 pozostałe zasady bycia szczęśliwym:

Zasada 4.

Jeśli czegoś nie lubisz, nie możesz tego uniknąć i nie możesz, lub nie chcesz zmienić, to… Zaakceptuj to.

Ciekawe prawda?… Akceptować coś, czego nie lubię? Ale jak? …

Na przykład masz ciocię Czesię, którą bardzo kochasz, ale za każdym razem, kiedy ją widzisz i kiedy ona wymawia literę „sz”, jej górna szczęka opada ze stukiem na dolną i zauważasz jej sztuczne zęby. Nie cierpisz tego widoku, ale ponieważ ją kochasz, nie jesteś w stanie jej unikać. Próbowałaś to zmienić, proponując, że kupisz jej nową sztuczną szczękę, ale ona z jakiegoś powodu bardzo przywiązana jest do tej, co ma. I w żaden sposób nie możesz jej zmienić.

Jak zatem zaakceptować coś takiego? Jak zaakceptować sytuację, w której nie czujesz się szczęśliwy? Jak zaakceptować osobę, w obecności której nie jesteś szczęśliwy?

Cóż… prawdę mówiąc, niczego nie musisz akceptować, możesz pozostać nadal nieszczęśliwy. Masz wybór! Jeśli nie lubisz czegoś, nie chcesz lub nie chcesz zmienić, nie możesz uniknąć i nie chcesz zaakceptować, to gwarantuję ci, że będziesz nieszczęśliwy. Tajemnice Szczęścia i rozwiązanie tego tkwi w piątej z tych zasad.

Zasada 5.

Akceptujesz daną rzecz przez zmianę swojego punktu widzenia na tę rzecz.

Ty jesteś swoim punktem widzenia. Zależy to od indywidualnego punktu widzenia danej osoby, która to przeżywa. Nie ma prawdy absolutnej. Nic nie jest dobre, ani złe samo w sobie – jest takie jakie daje życie. Życie samo w sobie nie jest ani dobre, ani złe.

Życie po prostu JEST.

Możesz zmienić to, co chcesz, zmieniając swój punkt widzenia na to. A w jaki sposób zmienić punkt widzenia?

Wyobraź sobie, że wychodzisz na parking i widzisz, że twój samochód jest zarysowany i uszkodzony. Ktoś cofając swoim autem, uszkodził twoje auto i uciekł z miejsca zdarzenia. Nie możesz tej sytuacji zmienić, nie możesz jej uniknąć. Sytuacja jest już faktem. Pozostaje Ci do wyboru: poczuć się opanowanym lub nieszczęśliwym z tego powodu. Możesz wybrać poczucie szczęścia i zmienić swój punkt widzenia. Patrząc na zarysowanie zobaczyłam bodziec do osiągnięcia czegoś pozytywnego. Postanowiłam zarobić 2 razy tyle, ile będzie kosztować naprawa samochodu. Wykorzystałam tę sytuację jako dźwignię do zrobienia czegoś dobrego dla siebie, żeby poczuć się szczęśliwym.

Zamiast reagować gwałtownie w danej sytuacji, możesz wybrać… i zastosować wybraną technikę oddechu i medytacji. Możesz wtedy wziąć głęboki oddech do brzucha i do klatki piersiowej (a najlepiej 3 takie wolne oddechy), przyjrzeć się danej sytuacji, i zdecydować: czy chcesz czuć się nieszczęśliwy z tego powodu, czy wybierasz uczucie szczęścia i zadowolenia. Czyli…

Weź głęboki wdech do brzucha i do klatki piersiowej, zrób pauzę, policz do 4, przytrzymaj przy sobie i po chwili zrób wydech licząc do 5.

Pamiętaj, że możesz zmienić punkt widzenia na tę daną sytuację. Więcej praktycznych metod zawarłam w swoich kursach online: „Przemień stres w sukces. 7 skutecznych sposobów” oraz „Sztuka medytacji”.

Praktykując stan medytacji, zawsze możesz rozważyć negatywne aspekty danej sytuacji, a potem jej pozytywy. Możesz być pewien, że stosując medytację, poczujesz się szczęśliwy; zrozumiesz, dlaczego ludzie bywają nieszczęśliwi. Aż w końcu zauważysz, że będzie się to odbywać automatycznie i poczucie szczęścia stanie się normalnym stanem twojego umysłu. Kiedy zauważysz, jak łatwo jest posiąść to uczucie, będziesz oceniał wszystko zupełnie inaczej…

Pamiętaj: Nieustające poczucie szczęścia nie jest dane nam raz na zawsze. A zgodnie z zasadą rytmu, zawsze będą istniały przypływy i odpływy. Wzloty i upadki. Góry i doliny. Jednak twoje wzloty będą wyższe, a upadki słabsze. Wiedz o tym, że to, co działa przygnębiająco na ciebie, może uszczęśliwiać kogoś innego, kto nawet nie zna pięciu sposobów na szczęście.

Życzę Ci powodzenia w stosowaniu tych 5 prostych zasad poczucia szczęścia. Powodzenia!

Bożena Lewicka

Udostępnij tej wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Bożena Lewicka

Bożena Lewicka

Zostaw komentarz

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do Newslettera