Czym są centra energetyczne?

Czakry to temat, po który osoby zainteresowane rozwojem osobistym z pewnością sięgają, a przynajmniej o nim wiedzą. Interesował się nim m.in. amerykański psychiatra i twórca bioenergetyki Alexander Lowen czy szwajcarski psychoanalityk Carl Gustav Jung. Wiedza na temat czakr spopularyzowana została za sprawą jogi. Czakry to centra energetyczne znajdujące się w ciele człowieka. Siedem głównych centrów znajduje się wzdłuż kręgosłupa. Każde ma związek z pewnym segmentem ciała ludzkiego i gruczołem dokrewnym. Ponadto czakry odpowiedzialne są za poszczególne poziomy świadomości i różne sfery życia człowieka.Co może zaburzyć pracę czakr? Czakry to swego rodzaju wiry energetyczne. Pracują niczym odbiornik radiowy. Pobierają bowiem energię życiową z pola energii wokół człowieka i przekształcają ją na właściwą częstotliwość, zasilając narządy wewnętrzne. Jeśli nie pracują w sposób prawidłowy, organy są słabe i człowiek zaczyna chorować.

Co w praktyce zaburza pracę czakr? Na pewno jest to stres, który obecnie towarzyszy wszystkim każdego dnia. Czakry nie pracują prawidłowo u ludzi, którzy mają tendencję do negatywnego myślenia, samokrytyk czy odczuwania urazy, a także tych, którzy pielęgnują w sobie poczucie winy. Poza tym pracę czakr zawsze zakłóca bycie w relacjach toksycznych, które hamują i nie pozwalają dalej się rozwijać. Co ciekawe, czakry bywają niedoczynne (kręcą się z wolną, pobierają bowiem za mało energii), nadczynne (kręcą się za mocno) bądź zaburzone w sposób mieszany. Najlepiej jest, gdy wszystkie wiry kręcą się tak samo. Przekłada się to na witalność oraz dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Najczęściej jednak praca czakr jest w pewnym stopniu zaburzona.

Praca z czakrami – jak wygląda? Kluczem do sukcesu jest poznanie swojego ciała i zaprzyjaźnienie się z nim. Przepływ energii życiowej w ciele poprawiają różnego rodzaju instrumenty – gongi, misy, kamertony czy bębny. Wibracja dźwiękowa wybranych instrumentów przenika mięśnie i kości, wykonując swego rodzaju masaż komórek. Wzmacnia on układ odpornościowy, zmniejszając jednocześnie napięcie psychiczne i fizyczne.

Inną techniką pracy z czakrami jest tzw. kreatywna wizualizacja w połączeniu ze świadomym oddechem. Trzeba wyobrazić sobie żywe, wyraziste kolory w wybranych miejscach ciała i oddychać wprost do nich. Warto przy tym wykonywać ćwiczenia hatha, kundalini jogi, chi gong, tai-chi czy masaże i inne techniki ekspresyjne. Pozwalają one zrzucić z siebie pancerz i pozwolić kontrolować wszystko jedynie umysłowi. Osoby, którym zależy na utrzymaniu harmonii na poziomie czakr muszą intensywnie pracować mentalnie. Warto zmienić swoje negatywne nastawienie do życia, bo nie sprzyja ono rozwojowi. Taka praca wymaga oczywiście systematyczności i wytrwałości, tylko wówczas może przynieść zamierzony efekt.


Z systemu czakr korzystają powszechnie przedstawiciele bioenergetyki, psychologii integralnej Kena Wilbera, psychologii transpersonalnej, psychoanalitycy jungowscy, trenerzy rozwoju osobistego, instruktorzy jogi czy masażyści. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spróbował tego każdy.


AVIDA Akademia Rozwoju Bożena Lewicka

T: +48 883 434 963, gdy nasi konsultanci są zajęci, zadzwoń pod nr  +48 501 162 543