Jak dążyć do realizacji postanowień Noworocznych?

Łatwo jest postawić sobie cel na nowy rok. Szczególnie gdy tak chętnie wiele osób zrobi to wraz z nami. Gorzej jednak z konsekwentnym dążeniem do tego, aby zrealizować to, co sobie postanowiliśmy. Słowa nic nas nie kosztują, łatwo rzucić je na wiatr. Natomiast jeśli naprawdę chcemy zrealizować nasze postanowienie Noworoczne, to musimy poprzeć nasze słowa odpowiednimi działaniami! Jak realizować skutecznie swoje cele tak, aby nie odpaść już po pierwszych trudnościach?


Odpowiednia dźwignia By cokolwiek zmienić w życiu potrzeba do tego odpowiedniej motywacji. Im istotniejszy powód naszej zmiany i im silniejszy jest z nim związany ładunek emocjonalny – tym dla nas i dla naszego celu lepiej. Dlaczego? Ponieważ jeśli mamy kiepską motywację to polegniemy przy najmniejszych trudnościach. Z badań wynika, że postanowienia Noworoczne są najrzadziej realizowane. Można to zaobserwować gołym okiem. Wystarczy zobaczyć, ile ludzi w styczniu chodzi na najbliższą siłownię, a później przyjść w lutym… gdy jest ich znacznie mniej. Dzieje się tak, ponieważ mają kiepską motywację. Sam fakt, iż chcemy coś zmienić, bo jest Nowy Rok, jest kiepski.Podejście Archimedesa Jaka jest silna i dobra motywacja? Przykładowo: jeśli chcemy rzucić papierosy, to nie data powinna być motywacją a negatywne skutki takiego działania: pogorszenie zdrowia, doprowadzenie się do śmierci, wydawanie mnóstwo pieniędzy, które można by wydać na inny cel. Możemy sobie „podkręcić” motywację, przeglądając zdjęcia płuc palaczy, czytając informacje na temat chorób związanych z paleniem tytoniu czy możemy policzyć, ile w skali roku wydajemy na trucie samego siebie. To jest silna motywacja!

Archimedes mówił: „Dajcie mi wystarczająco długą dźwignię i wystarczająco mocną podporę, a sam jeden poruszę cały glob.”. Tutaj mamy identycznie. Tylko przy zastosowaniu odpowiednio silnej dźwigni będziemy mogli zmienić coś w swoim życiu.Jak postawić sobie dobry cel? Kluczowe do zrealizowania jakiegokolwiek celu w swoim życiu jest to, aby zrobić to dobrze! Więc zatem jaki powinien być dobry cel? Jasno określony, mierzalny, z terminem wykonania, realny. Dobrze określony cel to taki, w którym dokładnie wiemy. Co trzeba zrobić, aby go osiągnąć, To nie może być coś w stylu: „schudnę, by wyglądać lepiej”.Za to powinno być konkretnie: „Schudnę 10 kilogramów do 10 stycznia 2020 roku”.

Teraz wiemy, do czego chcemy dążyć, ile mamy czasu, co musimy zrobić. Jednak mając już taki cel, musimy sprawdzić najważniejsze kryterium: czy jest on dla nas realny? Jeśli poszperamy w sieci, znajdziemy informacje o tym, że aby zdrowo się odchudzać, nie należy tracić więcej niż 0,5 kg tygodniowo. Więc 10 kg podzielone przez 0,5 kg to 20. Więc jeśli mamy więcej niż 20 tygodni, aby ten cel zrealizować, to możemy go uznać za realny.


Plan działania Gdy już mamy ustalony cel zgodnie z podanymi wcześniej zasadami to pozostaje nam tylko go zrealizować. Ale jak? Niektóre cele mogą nas przerażać i wydawać się niemożliwymi do okiełznania. Tutaj z pomocą przychodzi plan działania. Gdy rozpiszemy nawet bardzo wymagający cel na małe punkty (małe cele) i będziemy je konsekwentnie realizować, to w końcu odniesiemy sukces. Nawet najbardziej skomplikowane sprawy po rozłożeniu na czynniki pierwsze stają się proste i przejrzyste.


AVIDA Akademia Rozwoju Bożena Lewicka

T: +48 883 434 963, gdy nasi konsultanci są zajęci, zadzwoń pod nr  +48 501 162 543